(KSKP) Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich koło Katowice
wyrasta z ruchu Duszpasterskiego kolejarzy, który rozwinął się w Lublinie w parafii Najświętszego Serca Jezusowego już w 1981r. z ks. Eugeniuszem Zarębińskim.
Myślą przewodnią pracy KSKP:
„ Abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja Was umiłowałem”.
Corocznie w okresie „Rodzinnych Wakacji z Bogiem” przeżywamy dalszy ciąg pogłębionej formacji duchowej podczas turnusów 2 tygodniowych w Łącku k/ Płocka prowadzonych przez ks. Marciniaka. W corocznych listopadowych pielgrzymkach udajemy się do domu Matki na Jasną Górę, aby tam zaczerpnąć moc i siłę do naszej codziennej pracy. Nasze koło KSKP w Katowicach powstało w październiku 1996 r. Naszym Duszpasterzem jest ks. dr Andrzej Suchoń.
Duszpasterz Kolejarzy Śląskich - ks. dr Andrzej Suchoń
Foto: Krzysztof Dąbrowski
ZARZĄD KSKP koło Katowice działający od 21 listopada 2011roku:
Funkcja pełniona |
Nazwisko | Imię | Tel. Kont. | |
Prezes | Trzoński | Karol | 660121544 | karoltrzonski@op.pl |
V-ce Prezes | Kowalczyk | Barbara | 798029540 | b.kowalczyk65@wp.pl |
Skarbnik | Chajec | Wiesława | ||
Sekretarz | Wojtal | Jan | 662736462 |
ZARZĄD GŁÓWNY - Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polski
ul. Wierzbowa 11; 20-353 Lublin
tel. kont. 608017384
* OSOBOWOŚĆ PRAWNA *
22 października 1994 r. Konferencja Episkopatu Polski na sesji plenarnej w Niepokalanowie erygowała KATOLICKIE STOWARZYSZENIE KOLEJARZY POLSKICH, działające na terenie Rzeczpospolitej Polskiej z siedzibą w Lublinie.
* * * Także rozporządzenie MINISTRA - SZEFA URZĘDU RADY MINISTRÓW z dnia 31 października 1995 r. nadało osobowość prawną organizacji kościelnej Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej pod tą samą nazwą. Dziennik Ustaw Nr 127, poz.613.
* CEL *
Podstawowym zadaniem KSKP jest stworzenie wzorca postawy kolejarza-katolika i propagowanie go w środowisku pracy. Zdecydowana większość kolejarzy to katolicy, a charakter wykonywanej pracy dodatkowo uzasadnia potrzebę stałej więzi z BOGIEM. Dodatkowym powodem do powołania KSKP jest chęć nawiązania do chlubnej tradycji międzywojennych, w których kolejarz cieszył się wysokim prestiżem w społeczeństwie, a jego ciężka praca była bardziej doceniana niż dzieje się to obecnie. Statutowy zapis w paragrafie 8 mówi, że celem jest osiąganie doskonałości życia chrześcijańskiego ludzi świeckich, związanych zawodowo z kolejnictwem, poprzez: - uświęcenie pracy zawodowej, - apostolat ewangelizacyjny w swoim środowisku pracy, - osobiste uświęcenie poprzez pracę zawodową. Jest to nieustanna praca z rodziną i nad rodziną, w szerszym pojęciu z rodziną kolejarską.
Sztandar Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich koło Katowice.
Zamówiony w 2000 roku w Piekarach Śląskich przez
Duszpasterza Kolejarzy Śląskich ks. dr Ireneusza Celarego. Darczyńcą był kolejarz.
Foto: sztandar - Józef kwiecień KSKP koło Katowice
Spotykamy się raz w miesiącu w Domu Parafialnym przy kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach w każdy trzeci poniedziałek miesiąca o godz. 16.00. Tradycją stały się coroczne spotkania opłatkowe oraz Msze Świętej z okazji Święta Patronalnego Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wyjeżdżamy również na wspólne pielgrzymki i wycieczki.
„Wyzwanie stojące dzisiaj przed Kościołem polega na tym, by poprzez swoje świadectwo miłości, które samo w sobie ma wewnętrzną moc ewangelizującą, pomóc współczesnemu człowiekowi doświadczać miłości Boga Ojca i Chrystusa, w Duchu Świętym”./Jan Paweł II– Encyklika Ecclesia in Europa 84).
Patronami Stowarzyszenia są Św. Katarzyna Aleksandryjska i Św. Rafał Kalinowski:
Św. Katarzyna Aleksandryjska
Według legendy św. Katarzyna urodziła się w Aleksandrii w Egipcie i była córką króla Kustosa. Przez lata uchodziła za jedną z najpopularniejszych świętych Kościoła katolickiego. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat. Otwarcie krytykowała prześladowania chrześcijan i postępowania cesarza Maksencjusza , żonę którego nawróciła na chrześcijaństwo. Wyrok śmierci zapadł po dyspucie religijnej, w której Katarzyna okazała się bieglejsza od pięćdziesięciu mędrców niechrześcijańskich, część z nich nawracając. Niezadowolony z takiego obrotu sprawy cesarz skazał Katarzynę na śmierć po torturach; odstąpiono od łamania kołem po zniszczeniu narzędzia tortur przez anioła i wyrok wykonano przez ścięcie.
Św. Rafał Kalinowski
Święty ojciec Rafał Kalinowski "Rafał (a właściwie Józef, bo takie imię otrzymał na chrzcie) Kalinowski urodził się w Wilnie 1 września 1835 roku. Studiował w Instytucie Szlacheckim w Wilnie, a później na Akademii Inżynierii Wojskowej w Petersburgu, gdzie uzyskał tytuł inżyniera i stopień porucznika. Po ukończeniu studiów mianowano go asystentem matematyki w tejże Akademii. W 1859 r. współpracował w projektowaniu linii kolejowej Kursk – Kijów – Odessa. W 1863 r., po wybuchu powstania styczniowego, zwolnił się z wojska rosyjskiego i pełnił funkcję ministra wojny w rejonie Wilna. Aresztowany 24 marca 1864 r., został skazany na karę śmierci, którą zamieniono na 10 lat przymusowych prac na Syberii. W Usolu Syberyjskim przeżył nawrócenie. Tu zrodziło się jego powołanie kapłańskie i zakonne. Z wygnania powrócił w 1874 r. i został wychowawcą Augusta Czartoryskiego w Paryżu. Trzy lata później wstąpił do zakonu karmelitów bosych w Grazu w Austrii i przyjął imię zakonne brata Rafała od św. Józefa. Po złożeniu ślubów zakonnych studiował teologię na Węgrzech, a święcenia kapłańskie otrzymał w Czernej koło Krakowa 15 stycznia 1882 roku. Zmarł 15 listopada 1907 r., w klasztorze w Wadowicach, który założył i którego był wtedy przeorem. Został pochowany na cmentarzu klasztornym w Czernej. Za życia i po śmierci cieszył się sławą świętości, zarówno wśród zwykłych ludzi, jak i kardynałów. Papież 22 czerwca 1983 r. w Krakowie beatyfikował Rafała Kalinowskiego, a 17 listopada 1991 r. w Rzymie zaliczył go w poczet świętych. Święto patronalne św. Rafała Kalinowskiego obchodzone jest 20 listopada."